• togetherkulan

שרמוטות לאורך ההיסטוריה: נועה קירל

עודכן: 12 ביוני 2018

לאורך ההיסטוריה כולה כמעט אף אחת לא הייתה חסינה מפני יחס מפלה או מקטין ומהאשמת הקורבן. לכן, החלטנו להשיק לטובת הציבור את הפינה #שרמוטותלאורךההיסטוריה בה נראה כיצד נשים חזקות בעבר ובהווה וכן דמויות נשיות בתרבות ובאמנות, סבלו רבות וסובלות עד היום כיוון שדבקה בהן תוית ה"שרמוטה". היום נארח בפינתנו את נועה קירל:


שרמוטות לאורך ההיסטוריה- נועה קירל
שרמוטות לאורך ההיסטוריה- נועה קירל

אין היום ישראלי או ישראלית שלא שמעו על הזמרת הישראלית נועה קירל. אין ספק שקירל, בסך הכל בת 17, היא זמרת מצליחה שפרצה לתודעה הציבורית ומתכוונת להישאר שם עוד זמן רב. קירל התפרסמה בזכות להיטים כמו: "קילר", "יש בי אהבה","חצי משוגע" והקאבר שעשתה יחד עם אגם בוחבוט לשירו של דני סנדרסון "אצל הדודה והדוד". בנוסף, לאחרונה הסתיימה העונה הראשונה של תכנית הילדים בכיכובה "כפולה" ומיד לאחר מכן הצטרפה קירל לחבר השופטים בתכנית הריאליטי החדשה "ישראל גוט טאלנט".

למרות השגייה הרבים שלא ניתנים לערעור, מאז שפרצה נועה לתודעה הציבורית, לאנשים היה הרבה מה להגיד בעיקר על גילה הצעיר של הכוכבת העולה. קירל התייחסה לכך בשירה "מדברים" בו נכתבו שורות כמו: "מאיפה הם יודעים שהיא עוד צריכה לגדול", "היא עוד ילדה קטנה תגיד לי מה היא כבר יודעת".

הביקורת הנוקבת ביותר על קירל הגיעה בעקבות השיר "קילר" שנפתח עם השורה "מה המספר האהוב עלייך? עליי זה 69" שמתכתב עם שם הבמה של הראפר עמרי סגל (עמרי 69) שכתב לה את השיר הזה.

אנשים רבים הגיבו על השיר בביקורתיות ושאלו איך ילדה בגיל הזה יכולה להגיד את המשפט הזה (ולא איך מישהו בוחר לעצמו את השם במה הזה - כנראה כי הוא גבר אז מותר לו. אבל אישה? לא!.. איך ייתכן שאישה תגיד משפט כזה?!). כמו כן, עלתה ביקורת על המיניות שהיא מפגינה בקליפ ועל הלבוש המינימלי. בסך הכל אפשר לומר שמנעד התגובות לשיר (והקליפ) רחב מאוד ומתחיל מתגובות אוהדות במיוחד אך לצערנו מגיע גם לתגובות מגעילות כמו "עדיף להעביר לפורנו" שהמסר המרכזי שלהן הוא "נערה בגילך לא צריכה להתנהג ככה - תכסי את עצמך במשהו". בעיניינו מדובר במסר צבוע ובעייתי.

יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מהשאלה שעולה לגבי הרצון של נועה בתוך הסיפור הזה? איפה באות לידי ביטוי הבחירות שלה? בעיקר מאחר וידוע לנו כי היא מלווה ע"י פמלייה מכובדת שכוללת את הסוכן שלה רוברטו, את אביה ועוד. האם מדובר בשיטה שיווקית? האם יש כאן שוב מקרה של גברים בתעשיית הבידור שמתייחסים אל בחורה כמוצר שהם מרוויים עליו כסף? או שמא, אלו בחירות אותנטיות שלה שמייצגות את הסגנון האישי והטעם שלה?

מה שבטוח זה שאם היה מדובר בגבר, הדיון הזה בכלל לא היה מתנהל כי בעולם הפטריאכלי בו אנו חיות, מיניותה של האישה מוגדרת לפי מה שגבר מגדיר כ"מיני", ובעולם הזה יש חוקים וכללים שאת צריכה לעמוד בהם כדי לרצות את הגברים. רק להם הסמכות להגיד לך מתי מותר לך להיות מינית ומתי לא, אין כאן בכלל שאלה של מה את רוצה/ מעדיפה/ מרגיש לך נוח. בקיצור, קשה להיות אשה משוחררת מינית בעולמנו.

חשוב להדגיש כמובן, שכשנועה טוענת שהאופן בו היא רוקדת ומתלבשת מבטא את הבחירות והרצונות שלה - אנחנו מאמינות לה ותומכות בה ובבחירות האמנותיות שלה. מבחינתו, כל עוד חופש הבחירה בידיה כל בחירה תהיה לגיטימית! נועה היא דוגמא מצויינת לאישה צעירה ומוכשרת בעלת מוטיבציה שלא מפחדת לעבוד קשה ולשבור מוסכמות כדי לכבוש את היעדים שהציבה לעצמה.

402 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול