• togetherkulan

שרמוטות לאורך ההיסטוריה: קתרינה הגדולה

עודכן: 12 ביוני 2018

לאורך ההיסטוריה כולה כמעט אף אחת לא הייתה חסינה מפני יחס מפלה או מקטין ומהאשמת הקורבן. לכן, החלטנו להשיק לטובת הציבור את הפינה #שרמוטותלאורךההיסטוריה בה נראה כיצד נשים חזקות בעבר ובהווה וכן דמויות נשיות בתרבות ובאמנות, סבלו רבות וסובלות עד היום כיוון שדבקה בהן תוית ה"שרמוטה". היום נארח בפינתנו את קתרינה הגדולה:

שרמוטות לאורך ההיסטוריה- קתרינה הגדולה
שרמוטות לאורך ההיסטוריה- קתרינה הגדולה

לאורך ההיסטוריה כולה כמעט אף אחת לא הייתה חסינה מפני יחס מפלה או מקטין ומהאשמת הקורבן. לכן, החלטנו להשיק לטובת הציבור את הפינה #שרמוטותלאורךההיסטוריה בה נראה כיצד נשים חזקות בעבר ובהווה וכן דמויות נשיות בתרבות ובאמנות, סבלו רבות וסובלות עד היום כיוון שדבקה בהן תוית ה"שרמוטה". היום נארח בפינתנו את קתרינה הגדולה, הלוא היא השרמוטה הכי גדולה באירופה:

נתחיל בלכתוב את מה שכולם "יודעים" על קתרינה הגדולה קיסרית רוסיה (1729- 1796): היא שכבה עם כל מי שהיה בחצר הרוסית באורגיות, שהיא שכבה גם עם נשות החצר שלה כי היא הייתה (גם) לסבית. לפעמים בגלל שהיה יותר מדי מבחר ולא מספיק זמן, היא נתנה לנשות החצר לשכב עם הגברים ולתת להם ציונים כדי שתוכל להחליט במי כדאי להשקיע את הזמן המוגבל שלה ולשכב איתו. בשלב כלשהו היא הייתה כל כך שרמוטה שגברים כבר לא הספיקו לה אז היא עברה לסוסים. בגיל שישים ושבע (!) היא נמצאה מתה כי נמחצה תחת סוס בזמן שזה קיימה עמו יחסי מין.

אז מה נראה לכן, שכל זה נכון? אז זהו, שלא!

ובכן,הנה קצת עובדות על "השרמוטה הכי מופקרת באירופה":

קתרינה השנייה נולדה בשנת 1729 בשם סופיה אוגוסטה פרדריקה , נסיכה בנסיכות פרוסית קטנה בשם אנהלסט צרבסט. היא נישאה לפטר השלישי, אחיינה של הקיסרית אליזבתה, ויורש העצר שלה. המירה את דתה לדת הרוסית הפרובוסלבית ושינתה את שמה ליקתרינה אלכסייבנה. קתרינה התאהבה בכל מה שקשור לרוסיה ולרוסים ולמדה את עיקרי הדת הפרבוסלבית ואת השפה הרוסית עד ששלטה בה על בורייה. העם הרוסי מצידו השיב לה אהבה. הנישואים בין פטר לקתרינה לא היו מאושרים בעיקר כי פטר היה מוגבל נפשית ורגשית. לשני בני הזוג היו מאהבים. פטר רצה להפטר מקתרינה, היא הייתה הרבה יותר חכמה ממנו והרבה יותר אהודה בחצר המלוכה. הוא גירש אותה לארמון פטרהוף מחוץ מחוץ לעיר ותיכנן לשלוח אותה למנזר. אבל קתרינה באמצעות מאהבה גרגורי אורלוב וחמשת אחיו שהיו קצינים בכירים בצבא, הצליחו בהפיכה צבאית להשתלט על השלטון ולהכתיר את קתרינה לקיסרית רוסיה (בציורים אפשר לראות את קתרינה רכובה על סוס - היא הייתה רוכבת מיומנת - לבושה במדי הצבא הרוסי מסתערת על הארמון בסנט פטרסבורג), הקיסרית החדשה הגלתה את בעלה לאחד מהארמונות שלהם ואחרי חודש הוא נרצח בידי אלכסיי אורלוב, האח הצעיר בין האחים. לא ברור אם זה קרה בידיעתה או באישורה.

היא נקראת קתרינה הגדולה כי הייתה שליטה מרשימה ורבת הישגים. ב-34 שנות שלטונה היא קידמה את רוסיה והפכה אותה לאימפריה מודרנית ורבת עוצמה. קתרינה כבשה חלקים מאוקראינה של היום ואת כל חצי האי קרים, דבר שאיפשר לרוסיה גישה נוחה לים השחור, הקימה ערים רבות וכפרים וניצחה את השוודים במלחמה. היא הייתה דיפולומטית מוצלחת והייתה מפשרת בין מעצמות אירופה. היא הפכה חלק מפולין וליטא למדינת חסות שנשלטת ישירות על ידי רוסיה, הנהיגה רפורמות שהפכו את רוסיה לארץ מודרנית יותר, הנהיגה שימוש בשטרות כסף, ייסדה בית ספר ללימודי בנות אצולה ובנות סוחרים, חילקה את רוסיה לחמישים מחוזות ודיכאה באכזריות מרד קוזאקים והוציאה להורג את כל מפקדיו.

היה לה גם חיבור מיוחד לאמנות ותרבות: מוזיאון ההרמיטאז' שבסנט פטרסבורג החל כאוסף האמנות הפרטי שלה ובזמנה הפנוי היא נהגה לכתוב מחזות, סיפורים, קומדיות ואוטוביוגרפיות והתכתבה עם גדולי הפילוסופים של זמנה. בגיל ,67 אחרי 34 שנות שלטון, היא נפטרה משבץ בחדר האמבטיה שלה. לא היה שם שום סוס.

קתרינה הייתה קמה כל יום בשש בבוקר. שותה כמה כוסות של קפה שחור ועובדת עשר שעות רצוף בתפקידה כשליטת רוסיה והיה לה זמן פנוי לכתוב אחר כך לפילוסופים ולחבר יצירות ספרותיות. אם מישהו מתעקש לדבר על חיי האהבה שלה - בסך הכל היו לה כל חייה בדיוק שתיים עשרה מאהבים. עם אחד מהם (גרגורי אורלוב) היא הייתה אחת עשרה שנים, עד שהתגלה לה שהוא בוגד בה והם נפרדו בידידות.

למעשה, היא הייתה מונוגמית סדרתית. והיא תמיד נשארה חברה טובה של המאהבים שלה שהמשיכו לעבוד בחצר המלוכה בשיתוף פעולה לטובת רוסיה ולטובת השלטון של קתרינה. היא דרשה ממאהביה נאמנות מינית אבל לא נקמה במי שהפר אותה. למשל, כשאחד ממאהביה התאהב בנסיכה צעירה היא עצמה אירסה אותם ונתנה להם אחוזה, צמיתים ומתנות. תמיד נפרדה ממאהבים בצורה יפה ולעולם לא שמרה טינה.

קתרינה העדיפה את המאהבים שלה אנשי צבא והיא אהבה אותם צעירים ויפים, ובשנות העשרים המוקדמות שלהם, גם כשהיא עצמה כבר הייתה בשנות החמישים והשישים שלה - זו התנהלות די שגרתית עבור שליטי אירופה באותה התקופה.

אבל פה בדיוק טמונה הבעיה, קתרינה הגדולה הייתה אישה שהעזה לחיות כמו גבר.

ועוד העזה להיות כזו חזקה ומוצלחת, לכן, עם השנים צצו כל מיני עלילות שווא אודותיה, כדי להקטין את ההישגים שלה ולסכם אותה לכדי מילה אחת - שרמוטה.

בני תקופתה האירופאים לא אהבו אותה כי היא הייתה מוצלחת מהם ולכן החלו הסיפורים על המיניות המופקרת שלה. אבל הם לא הצליחו להגיע לרמת הסיפורים הדוחים של האנגלים הויקטוריאנים. התיאורים של קתרינה כלסבית וכגברית מגיעים מהם. הם לא יכלו לקבל שאישה, גם אישה מתה, יכולה להיות שליטה מוצלחת ורבת עוצמה אז הם היו חייבים להמציא עליה עלילות מזעזעות כמו שהיא נהגה לקיים יחסי מין עם סוסים. קתרינה הגדולה היא הייתה סייסית מיומנת. היא אהבה סוסים. אז למה לא לבזות את זה גם על הדרך?

המטרה שלהם היא להגיד לנו שאישה שנותנת חופש למיניות שלה תמיד סופה רע ומר. אבל במציאות זה לא ככה! במציאות קתרינה הגדולה קיסרית רוסיה שלטה באימפריה ביד רמה, חיה את חייה כפי שבחרה ומתה מנסיבות טבעיות.

אם זו המשמעות של להיות שרמוטה אז היא הייתה שרמוטה גדולה. אני מעריצה אותה. הרוסים מעריצים אותה. ובצדק.

7,490 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול